Gedser Fuglestation Blog
Her på Gedser Fuglestations blog bringes korte nyheder i dagbogsformat om hændelser på fuglestationen.
Masser af Rovterner (og natravn som afslutning)
Ringmærkningen: Dagens standardmærkning var igen temmeligt stille og rolig; den mest talrige art var denne gang gærdesangeren (Sylvia curruca) med 6 nye fugle og 3 genfangster, efterfulgt af gulbug (Hippolais icterina) og munk (Sylvia atricapilla).
I løbet af morgenen fik vi dog glæden af at fange sæsonens første to skovpibere (Anthus trivialis), som begge viste sig at være 1k, dvs. fra i år. Dette kunne vi se ved at sammenligne farverne af de lyse kanter på vingernes dækfjer, hvor ungfugle-fjerene var mere lyse og gullige end de udskiftede voksne fjer, som havde en mørkere brunlig farve. Vores fugle havde en blanding af unge- og voksen-type fjer, mens en ældre fugl kun ville have af den voksne type. En af skovpiberne havde endda en fældningsgrænse i en af vingernes fjerrækker, så man tydeligt kunne se forskellen mellem de to generationer af fjer.
En af de to unge 1k skovpibere, vi fangede i dag. Pilen peger på grænsen mellem de mørkere brune fjer (voksen type), som den for nyligt har udskiftet, og de lysere juvenile fjer. Foto: Alba M. Holmberg
Da klokken blev 9 fik vi også besøg af en tysk familie, som kom for at kigge lidt med. De havde god timing, for vi havde lige fanget to gærdesangere og en gulspurv (Emberiza citrinella), som de så kunne se os behandle. De gik også med os på vores efterfølgende runde, hvor vi gangede yderligere to fugle.
Efter standardmærkningen åbnede vi igen for svalenettene, og denne gang afspillede vi også gul vipstjert (Motacilla flava). Dette endte med at give bid, for ud over endnu 49 digesvaler nåede vi også at fange en enkelt ung gul vipstjert, inden vi lukkede nettene igen. Så alt i alt har det været endnu en fin dag med ringmærkning på Gedser fuglestation, med et totalt antal nye fangster på 80, fordelt på 14 arter.
Vi sluttede af med at fange sæsonens første natravn efter mørkets frembrud. Nu går vi alle glade og tilfredse i seng :)
Trækket på Odden: Ingen imponerende morgentrafik over havet. Det gode vejr dæmpede sikkert lysten til at trække, og kombinationen af modlys og lidt bølger trods moderat vind fra øst gjorde det ikke nemmere at finde de fugle, der var. Under alle omstændigheder var det nok ikke helt galt kun at få 451 fugle af 15 arter på listen. En enkelt observatør ser selvfølgelig ikke så meget, som flere ser, men koncentrerer sig til gengæld mere om at præstere noget i mangel af socialt samvær.
Værd at bemærke i dagens observationer var op til 16 Rovterner (Hydropragne caspia). Der er en bestand, som yngler i Østersøen, og verdens største terne bliver lige for tiden set flere steder i Danmark, men 16 er mange. Det var ikke til at se, hvor de kom fra. Nogle få fouragerede sammen med en flok noget mindre Splitterner (Thalasseus sandvicensis) et stykke ude over havet, hvor de var til at bestemme i teleskopet på størrelsen, deres meget store (røde) næb og mere sort på vingespidserne, end andre terner har. Lidt efter lidt kom der flere til. Måske har der været et spredt træk af fugle, som har set, at der foregik noget med mad, og så er strømmet til. Det kan meget vel være, at der er godt med mad i havet i disse dage. Dagen før så vi en sværm af terner over en flok Marsvin (Phocaena phocaena) på nogenlunde samme position.
To andre fugle er også værd at fremhæve som fine oplevelser i dagens træk. En Spurvehøg (Accipiter nisus) var den første af sin art i dette efterårstræk ved Odden. Det var en hun på grund af størrelsen, mens ellers viste den sig kun i modlys, som ikke røbede detaljer om alderen. En Fiskeørn (Pandion haliaetus) trak til gengæld meget målrettet ud over havet i godt lys og var forholdsvis let at bestemme til en voksen han næsten uden ’hagesmæk’ og med meget rent hvide dækfjer på undersiden af vingerne.
Det fine vejr med fin sigtbarhed gjorde det også muligt at gøre en god kollega glad. En af vores ringmærkere følger via diverse tjenester på nettet alt, hvad der bevæger sig i nærheden af Gedser Odde af militært materiel, og da der ikke var nogen tæt trafik af fugle, var der tid til at aflæse numrene på såvel et russisk landgangsfartøj som den danske patruljebåd og tyske kystvagt, der fulgte russeren, og på den måde forsyne ham med navne og typer på alle tre fartøjer, mens de bevægede sig mod vest forbi Odden. Det havde ikke meget med fugletræk at gøre, men var alligevel en god øvelse i at få detaljer trukket ud af fjerne objekter ved hjælp af teleskopet.
Undskyld fraværet af billeder i disse dage. De skal nok komme, men lige nu foregår arbejdet i hårdt modlys, og de fleste fugle flyver forbi på relativ stor afstand.
Se alle dagens observationer på Gedser Odde i DOFbasen.
Folk på stationen: Alba Maria Holmberg, Signe Agermose, Leander Agermose Elbek, Philip Elbek og Ole Friis Larsen.