Gedser Fuglestation Blog
Her på Gedser Fuglestations blog bringes korte nyheder i dagbogsformat om hændelser på fuglestationen.
Se indlæg fra måned: jan. (3)feb. (17)mar. (31)apr. (30)maj (31)juni (14)
Flot præsentation af fire måneders arbejde med data
Ringmærkningen: Dagen blev en af de meget stille da kun 2 fugle blev fanget.
Igen i dag blev en sumpmejse(igen en ungfugl) ringmærket, så de har måske ynglet i haven.
Ellers blev en munk ringmærket for få dage siden aflæst.
Der er blevet stille på fuglestationen efter Marith har forladt fuglestationen, så det er lidt trist efter mange hyggelige dage.
Dagens ringmærkning og kontrol/Todays ringing and recapture:
Sumpmejse/Marsh tit 1(0)
Munk/Blackcap 0(1)
Total 1(1)
Trækket på Odden: Vi har egentlig ikke nogen træktælling hen over sommeren, men de seneste dage har vi set mange flokke af Ederfugle (Somateria mollissima) flyve forbi Gedser Odde med kurs mod sydvest som om efteråret. Derfor var det fristende at lave en rigtig tælling over fem timer med start klokken 4.05, en halv time før solopgang. Heldigvis var der godt selskab af andre, der også ville se dette træk af hanner, der allerede forlader ynglelokaliteterne ind i Østersøen for at fælde andre steder med rigelig føde til, at de kan klare sig i en periode, hvor de ikke kan flyve. Hannernes flugt fra ynglepladserne betyder, at der så bliver mere mad til hunnerne og deres ællinger.
En broget skare af Ederfugle på 'efterårstræk' midt i juni, alle hanner. Foto: Ole Friis Larsen/GFU
I lørdagens standardtid blev det til 1.640 hanner af Ederfugle og 7 hunner, som måske er fugle, der allerede har fået deres yngleforsøg ødelagt, eller de er slet ikke kommer i gang.
Desuden kom der nogle Sortænder (Melanitta nigra), Skeænder (Spatula clypaeta) og Krikænder (Anas crecca) – alle hanner på vej ud af Østersøen på samme måde som Ederfuglene.
Fra land var der et pænt udtræk af Stære (Sturnus vulgaris) mod syd. De fleste voksne/adulte fugle, men også helt unge fugle fra i år. Værd at bemærke var også nogle Mursejlere (Apus apus) på udtræk mod syd.
Tre Stære i en af dagens udtrækkende flokke. Bemærk hvor forskellige undersiden af vingerne kan være på de voksne/adulte fugle alt efter vinklen i forhold til sollyset. Den brune til højre med mørkt næb og lyse tegninger i ansigtet er en ung Stær fra i år. Foto: Ole Friis Larsen/GFU
Se alle dagens observationer fra Gedser Odde i DOFbasen.
Nyt fra fuglestationen: Lørdag var der møde i fuglestationens styregruppe. Her præsenterede vores hollandske studerende Marith Mol resultatet af sit fire måneder lange ophold på stationen. Hun har arbejdet med opmålinger, som vi laver, når vi ringmærker fugle. Marith har bearbejdet vingemål, vægt og fedtscore på Rørsangere (Acrocephalus scirpaceus) og Løvsangere (Phylloscopus trochilus) i perioden fra 2012 til 2024. I perioden er der sket et fald i antallet af unge Løvsangere på efterårstrækket, men faldet har været endnu mere markant for de voksne/adulte fugle, som vi i fagsproget kalder for 2k+ (andet kalenderår eller ældre). Fra 2012 til 2024 er fangsten af 2k+ Løvsangere dykket fra 800 i løbet af efterårstrækket til 400. For Rørsangerne gælder der også en stor tilbagegang fra 115 til under 38.
Marith præsenterede styregruppen for resultaterne af sit arbejde med data fra fuglestationen. Foto: Ole Friis Larsen/GFU
Mariths rapport er en eksamensopgave. I sit studie har hun også set på sammenhænge mellem de to arter af trækfugle, der flyver til Afrika, og klimaforandringerne. Når hendes eksamen er overstået, bliver rapporten tilgængelig for alle på Gedser Fuglestations hjemmeside om nogle få uger.
Fremlæggelsen foregik på Mariths sidste dag på fuglestationen – i denne omgang – og om eftermiddagen blev hun hentet af sin mor, som var overrasket over datterens store mængde af bagage. Marith har blandt andet købt flere bøger til sit studium under opholdet. Det har været dejligt at have hende på stationen, og vi er glade for, at der er begyndt at komme studerende for at bearbejde de data, som vi indsamler i vores arbejde med ringmærkning og tælling af trækfugle.
Et ordentligt læs håndbagage efter fire måneder på fuglestationen. Heldigvis kom der en mor med en bil.
Et andet vigtigt punkt på styregruppens dagsorden var stationens hårdt pressede økonomi som følge af store besparelser i DOF/BirdLife Danmark, som driver fuglestationen. Det betyder, at vi allerede i år bliver tvunget til at bruge penge, der ellers er sparet op til nye maskiner til at holde fuglestationens have. Et opslag om at støtte fuglestationen har indbragt 23.700 kroner, og sammen med bidrag fra stationens venneforening løber det op i 38.000 kroner, som vi er meget glade for. Sidste år sparede vi en topkapning af træer og buske i haven væk, men i år må vi regne med at skulle betale over 40.000 kroner alene for den nu helt nødvendige topkapning.
Folk på fuglestationen: Marith Mol, Henrik Jørgensen, Ole Friis Larsen og medlemmer af fuglestationens styregruppe.
Sjov fugl i nettet
Der var mere vind, og også i dag var der ingen fugle der sang.
De 2 første runder var tomme så det tegnede rigtigt skidt, men heldigvis skete der noget på 3. runde.
Der var 1 sumpmejse i det ene net, og sumpmejse er en vi kun fanger en enkelt eller 2 om året af, og sidste år fik vi vist slet ingen. Denne var en ungfugl så det var en lokal fugl.
På sidste runde hang der en karmindompap og det var længe siden jeg havde ringmærket en af dem.
Oppe ved labbet lander der pludselig en kæmpe hveps på en af fugleposerne, så jeg fik hurtigt taget et billede af den 4-4cm store hveps. Det skulle være kæmpe gedehams.
Ole fik malet døre og vinduer, og Marith fik rengjort begge badeværelser.
Dagens ringmærkning og kontroller/Todays ringing and recaptures:
Gulbug/Icterine warbler 0(1)
Havesanger/Garden warbler 0(1)
Munk/Blackcap 0(1)
Sumpmejse/Marsh tit 1(0)
Tornirisk/Linnet 1(0)
Karmindompap/Rosefinch 1(0)
Total 3(3)
På stationen: Marith Mol, Ole Friis Larsen, Henrik Jørgensen
Forstærkning til fuglestationen
Da nettene skulle op var der så godt som vindstille og kun frøerne kunne høres så det var lidt underligt da fuglene burde synge.
Men heldigvis var det ikke en af de dage med tomme net og 8 fugle blev fanget hvoraf de 7 var nye. 2 af dem var unger- bogfinke og gærdesanger.
Ved 8 tiden kom 2 tyskere som skulle se lidt fugle i området så de avr med på en enkelt runde hvor der desværre ikke var nogle fugle, men de kom så med til Bøtø efter men der ved jeg ikke hvad de fik at se.
Efter middag kom Ole som skal ordne lidt ting på fuglestationen de næste dage, så nu er vi en mere til det hele.
Marith fik gjort det meste klar til presentationen, så hun mangler kun lidt småting nu så det er klar til weekenden.
I morgen loves der igen godt vejr og vind fra øst.
Dagens ringmærkning og kontroller/Todays ringing and recaptures:
Gærdeanger/Lesser whitethroat 1(1)
Munk/Blackcap 3(0)
Gransanger/Chiffchaff 1(0)
Bogfinke/Chaffinch 2(0)
Total 7(1)
På stationen: Marith Mol, Ole Friis Larsen, Henrik Jørgensen
Fugle og sol
Vinden var igen i den dårlige ende, men alt kunne sættes op.
Der en smule fugle på runderne i starten og på sidste runde var der 4 hvor alle var nye.
Otto som var her og overnattede tog afsted til morgen med hans kammerat, men de nåede lige at gå med en runde hvor der heldigvis var en fugl som kunne vises frem.
Det blev til 9 fugle i dag hvoraf de 5 var nye.
Fra lidt over middag til sidst på eftermiddagen sad vi ude i solen og nød varmen, så undertegnede blev noget kogt, men det var skønt at sol og varme er tilbage.
I morgen loves klart vejr og næsten vindstille så måske kan det give lidt fugle.
Dagens ringmærkning og kontroller/Todays ringing and recaptures:
Kærsanger/Marsh warbler 1(0)
Gulbug/Icterine warbler 1(0)
Gærdesanger/Lesser whitethroat 0(1)
Tornsanger/Whitethroat 1(1)
Munk/Blackcap 1(0)
Grønirisk/Greenfinch 0(1)
Tornirisk/Linnet 1(1)
På stationen: Marith Mol, Henrik Jørgensen
Kort dag pga vejret
Nettene var oppe kl 4 et kvarter før standard, men på prognosen og på radaren var der et kæmpe regnvejr på vej.
Jeg vidste at det ville blive svært at holde standard i dag, men håbede at jeg kunne fortsætte til 7, men på runden 6.15 begyndte det at dryppe og kort efter begyndte det at regne rigtigt så jeg lukkede allerede ned der.
På trods af at der kun var net oppe i 2 timer ringmærkede jeg 4 fugle, så det var ikke helt skidt.
Ved 11 tiden kørte vi Rowan ind til bussen da hun skulle til København og så derfra hjem til Canada i morgen.
Da vi kom tilbage fik vi ordnet og rengjort køleskabet i køkkenet. der var blevet efterladt en masse mad så det var blevet for gammelt og måtte smides ud, så hele 3 poser blev der fyldt.
Dagens ringmærkning/Todays ringing:
Rødstjert/Redstart 1
Gærdesanger/Lesser whitethroat 1
Tornsanger/Whitethroat 1
Grønirisk/Greenfinch 1
Total 4
På stationen: Marith Mol, Henrik Jørgensen
God ringmærkningsdag
Vinden lå på 10 m/s da nettene skulle op og vindstødene var værre, så de 2 hejsenet kom ikke op.
Men på trods af den hård vest-nodvestvind var der faktisk pænt i nettene i forhold til de mange sidste dag, og 12 fugle blev fanget og halvdelen af dem var nye, så ganske fin dag!
Årets første unger af gærdesanger blev ringmærket(2 stk).
Ved 10 tiden tog pigerne med Hans og og ringmærke tårnfalkeunger, 6 unger blev ringmærket et sted. De andre steder var de enten for store eller for små.
Til aften blev vi inviteret ind til Mads og Tina og spise and.
Dagens ringmærkning og kontroller/Todays ringing and recaptures:
Solsort/Blackbird 0(1)
Kærsanger/Marsh warbler 1(0)
Gulbug/Icterine warbler 1(0)
Gærdesanger/Lesser whitethroat 2(2)
Tornsanger/Whitethroat 1(1)
Munk/Blackcap 0(1)
Bogfinke/Chaffinch 1(1)
Total 6(6)
På stationen: Marith Mol, Rowan Wood, Henrik Jørgensen
Fuglene er tilbage
Dagen blev lige til kanten da et stort regnvejr var på vej op sydfra, så standard blev kun lige præcis overholdt, og da nettene var lukket var jeg gennemblødt.
Men dagens fangst var ikke skidt som de foregående dage, faktisk var dagens fangst som en normal dag i juni skal være hvor 7 fugle blev fanget.
Årets første ungfugl blev fanget - en tornirisk! Af en eller anden årsag vil den ikke oploade billede i dag.
Ved 11 tiden tog Marith og Rowan til middelalderbyen i Nykøbing, så de var først tilbage ved 17 tiden.
Snart kommer Freya som skal overnatte på stationen da der skal ringmærkes tårnfalkeunger i morgen.
Dagens ringmærkning og kontroller:
Gulbug/Icterine warbler 0(1)
Gærdesanger/Lesser whitethroat 0(2)
Havesanger/garden warbler 0(1)
Munk/Blackcap 2(0)
Tornirisk/Linnet 1(0)
Total 3(4)
På stationen: Marith Mol, Rowan Wood, Henrik Jørgensen
Gentagelse fra sidste år?
Det blev en meget stille dag og efter 2 timer havde vi kun fanget en fugl som allerede var ringmærket så jeg sendte Rowan tilbage op og sove da hun var lidt træt.
Der kom dog en fugl mere som allerede også var ringmærket så jeg troede det var det for i dag, men heldigvis hang der en fugl på lukkerunden uden ring.
Foråret har lignet sidste forår meget med meget få fugle og især nu i yngleperioden med næste tomme net. Vi kan så håbe på at dem som yngler får store kuld.
Dagens ringmærkning og kontroller/Todays ringing and recapture:
Spætmejse/Nuthatcher 1(0)
Gærdesanger/Lesser whitethroat 0(1)
Tornsanger/Whitethroat 0(1)
Total 1(2)
På stationen: Marith Mol, Rowan Wood, Henrik Jørgensen
Udskiftning i truppen på stationen
Det var en noget mere blæsende morgen i dag, hvor vinden kom fra syd og lå på mellem 7-11m/sekundet i standardtiden, dertil kom der også lidt nedbør.
Ligesom de andre dage var der også få fugle i haven i dag, men det blev dog til en enkelt nymærket Solsort og en genaflæsning af en Blåmejse.
Både Jens og jeg (Oliver) takker af for denne gang og har sidste dag på stationen. Henrik kommer senere i dag og overtager ringmærkningen til slut Juni.
Syngende Karmindompap (Carpodacus erythrinus) han fra en af de forrige dage i haven. Foto Oliver Bøgh Jensen
Folk på Stationen: Jens Friis Walsted, Rowan Wood, Oliver Bøgh Jensen, Marith Mol og Tina Elley
MEGET stille dag
Vi må bede om at der kommer lidt fugle til Odden, for der er nu helt tomt.
Vi har kun fanget en Grønirisk i dag og og haft en syngende Karmindompap i haven, så der er ikke så meget at skrive om i dag.
Så for mig årets første Tidselsommerfugl.
Tidselsommerfugl.
Folk på Stationen: Jens Friis Walsted, Rowan Wood, Oliver Bøgh Jensen, Marith Mol