Gedser Fuglestation Blog
Her på Gedser Fuglestations blog bringes korte nyheder i dagbogsformat om hændelser på fuglestationen.
Natravn, Biædere og Sorte Glenter
Ringmærkningen: Sent i går aftes viste det sig, at dagen stadig havde mere at byde på. Efter seneste fangst af natravn har vi nemlig forsøgt igen næsten alle aftener, og endeligt gav det atter bid, med hvad der viste sig at være en flot 2k hun natravn.
En 2k hun natravn. Alderen kan bestemmes på det vi kalder fældningsgrænser. En kontrast mellem unge slidte fjer og nyere voksne fjer. Cirklerne vises som close-ups på de næste to billeder, og illustrerer føromtalte fældningsgrænser. Fuglen kan ses til at være en hun på den brune plet på P2 (rød streg). Denne vil være hvid på en han. Foto: Philip Elbek
Close-up af de store dækfjer (Gul cirkel på første billede). Her ses slidte unge brune fjer med lyse spidser (røde streger) og nyere mørke voksne fjer (blå streger). Foto: Philip Elbek
Close-up af de 3 alula fjer (Grå cirkel på første billede). Her ses slidte unge brune fjer med lyse spidser (røde streger) og nyere mørk voksen fjer (blå streg). Foto: Philip Elbek
Portræt af den fine hun. Foto: Philip Elbek
Fuglen blev siddende på Alba i 10 minutters tid inden den strøg til vejrs. Foto: Philip Elbek
Det blev ikke til mange fugle i dag, med blot 36 fangster fordelt på 32 nye fugle og 4 genfangster. Vi nåede at fange sæsonens anden jernspurv (Prunella modularis), men ellers stod det primært på munke (Sylvia atricapilla) samt mindre antal af fx. tornsangere (Curruca communis) og gærdesangere (Sylvia curruca).
Trækket på Odden: Belønningen for at holde vagt i timevis, uden at der skete meget på landets sydligste punkt, kom i de sidste 20 minutter før lukketid. Vejret var stadig smukt med Jupiter og Venus i dans lige under Månen, indtil solen stod op på en skyfri himmel. Luften var lun og vinden svag, selv om den tog til og svingede fra sydvest til vest, så der var ikke noget at pibe over, men fugle på træk var der altså ikke mange af. I løbet af vagtens fem timer blev det til lige under 770 individer fordelt på 25 arter, hvoraf næsten halvdelen var Landsvaler (Hirundo rustica), og der i havtrafikken stort set kun var nogle Splitterner (Thalasseus sandvicensis).
Så meget mere for de guldklumper, der var. Fra Gedser og fuglestationen kom der meldinger om Biædere (Merops apiaster) på vej ud mod Odden, men så langt kom de aldrig, hverken hørbart eller synligt, og de er måske fløjet nordpå igen. Mens jeg spejdede efter de kulørte insektædere, var der til gengæld en håndfuld rovfugle, som kom lige over Odden på deres vej ud over havet og viste sig at være en ung Rød Glente (Milvus milvus) fra i år i selskab med hele fire Sorte Glenter (Milvus migrans) i tre forskellige aldre – og så med fuld sol på – bedre fås det ikke. I de næste få minutter kom der yderligere tre Røde Glenter i selskab med en enkelt Sort Glente, og så fire Sorte Glenter to og to. Verdens måske mest talrige rovfugl er blevet mere almindelig at se på træk i Danmark, men ni af dem på en dag ved Gedser Odde er stadig en fest.
Røde Glenter virker slankere og mere langvingede end Sorte Glenter og har en dybere kløft i den længere hale. Fælles for de unger fra i år af de to arter, som vi ser på trækket, er flager af hvide fjer på brystet og kroppens undersider. En lys række af spidser på de lange dækfjer midt på undersiden af vingerne, og så er der ingen tegn på fældning i vingerne, som på undersiden har store hvide felter i hånden. Den Røde Glente på billedet er en 1k (første kalenderår) fra Gedser Odde denne tirsdag morgen.
Ung 1k Sort Glente fra holdet med den unge Røde Glente over Gedser Odde tirsdag morgen. Bemærk mere kompakt udseende med kortere vinger, kortere hale og mindre hak i halen. Ingen tegn på fældning i den lyse hånd eller på vingerne i det hele taget og omkring øjet en mørk tegning i det ellers lyse hoved. Nogle kalder det en banditmaske. Har de samme lyse hvide flager på kroppen som den unge Røde Glente.
Et år gammel 2k Sort Glente fra holdet med den unge Røde Glente. Bemærk, at det lyse felt i hånden på vingernes underside er brudt op af nye, mørkere indre håndsvingfjer, men ikke helt forsvundet, og der er nye mørke fjer ved at vokse ud yderst på halen.
To år gammel 3k Sort Glente fra holdet med den unge Røde Glente. Det lyse felt i hånden yderst på vingerne er nu helt skiftet ud med mørkere fjer. Hovedet er blevet mørkt, og der er flere fældningshak i vingerne. Fuglen har også fældning i halen, hvor der pt. Ikke er noget synligt indhak i midten. Alle fotos: Ole Friis Larsen/GFU
Se alle dagens observationer fra Gedser Odde i DOFbasen.
Folk på stationen: Alba Maria Holmberg, Signe Agermose, Leander Agermose Elbek, Philip Elbek og Ole Friis Larsen.