Gedser Fuglestation Blog
Her på Gedser Fuglestations blog bringes korte nyheder i dagbogsformat om hændelser på fuglestationen.
Godt med sjagger
Nettene kom allerede op 6.30 da jeg håbede en skovsneppe måske kunne gå i nettet, men den udeblev.
Til gengæld var der i dag en del sjaggere i området og der var næsten fugle i nettene på hver runde.
Mågen der blev fanget i nettet for få dage siden røg i 2 gange i løbet af dagen, den har åbenbart ikke lært det, ellers er den bare glad for den kylling vi har lagt ud.
Vi bruger en del penge på både æbler,brød og kyllinger for at kunne lokke fuglene til da der ellers mest ville være tomme net hele dagen. Pt holder en kylling 2 dage da både måger og drosler spiser den. Der ryger mindst en pose æbler om dagen, og dem spiser alle fuglene pt inklusiv mågerne(pengene er fra egen lomme).
Dagen i dag gav virkelig mange fugle og det er faktisk største dag jeg har haft her nede i februar. Hele 22 fugle blev fanget hvoraf de 20 var nye(alle nye var sjagger).
Vi har kigget på en hel del litteratur med alder og køn for sjagger. Før har vi altid brugt Svensson, men nu har vi også den nye spanske som virkelig er god med billeder. F.eks kunne vi i Svensson kun afgøre kønnet på sjagger ved enten at måle vinge eller at kigge på de fjer den har oven på hovedet. Vingelængde er ofte ubrugelig til at bestemme kønnet da der er et stort overlap, og det er ikke nemt med fjerene på toppen af hovedet. Men i den spanske var der en anden måde at se det på hvor man kigger på siden af hovedet. Det er dog lettest med de gamle fugle, men vi kiggedelidt ekstra på de unge og der kunne det også lade sig gøre. Hannerne har en sort maske hos de gamle, de unge har sort bag øjet. Hunnerne mangler det sort bag øjet både hos ung og gammel. På billedet herunder ses tydeligt den sorte maske hos den gamle fugl.

Dagens ringmærkning og kontroller/Todays ringing and recaptures:
Sølvmåge/Herring gull 0(1)
Solsort/Blackbird 0(1)
Sjagger/Fieldfare 20(0)
Total 20(2)
På stationen: Sjoerd Van Baal, Henrik Jørgensen

