Her på Gedser Fuglestations blog bringes korte nyheder i dagbogsformat om hændelser på fuglestationen.

Se indlæg fra år: 2026 (30)2025 (313)2024 (311)2023 (292)2022 (265)2021 (271)2020 (268)2019 (239)2018 (214)2017 (236)2016 (169)(se alle)

Årets første Gulspurv

mandag 2. marts 2026
af Sjoerd van Baal & Ole Friis Larsen

The ringing: Today’s captured birds consisted largely of recaptured Robins (Rødhals) and Blue- and Great tits (Blamejse and Musvit) from last year, but also some Robins, Tits and Siskins (Grønsisken) which hadn’t been ringed yet. The highlight of the day was the capture of this year’s first Yellowhammer (Gulspurv), a healthy male.

20260302_082040.jpg

Robins / Rødhals 1(2)

Blue tit / Blamejse 0(1)

Great tit / Musvit 5(1)

Siskin / Grønsisken 2(0)

Yellowhammer / Gulspurv 1(0)

Trækket på Odden: En mild og skyet dag gav gode arbejdsforhold. Vi var to fra stationen og kunne arbejde uden hele tiden at skulle have vanter af og på. Trækket var beskedent, og især var der kun få småfugle både i luften og i buskene ude på spidsen.

Ederfuglene (Somateria mollissima) trak for anden dag i træk hele overvejende mod nordøst ind i Østersøen og udgjorde næsten halvdelen af dagens fugle på træk, så de er for alvor i gang med forårskonkurrencen om at komme først til de bedste ynglepladser. Den anden store gruppe i trafikken over havet, de Toppede Skalleslugere (Mergus merganser) fløj derimod stadig mod sydvest med næsten 200 fugle og under 30 i den ’rigtige’ retning mod nordøst. En flok på 12 Skarver (Phalacrocorax carbo) fløj mod nordøst og markerede måske et opbrud for de sorte fugle. På betonklodserne ud for stranden var langt de fleste Skarver hanner i yngledragt, så det tyder også på, at de er ved at forberede sig på at yngle.

Fra land var 10 udtrækkende Ravne (Corvus corax) det næststørste antal udtrækkende, der er registreret i DOFbasen for Gedser Odde siden år 2000 efter 14 udtrækkende omtrent på samme tidspunkt, 16. marts 2024. Ravnene er i fuld gang med at yngle nu, så vi antager, at det især er unge fugle fra sidste år, der strejfer om i flokke.

Se alle dagens observationer ved Gedser Odde i DOFbasen.

Folk på stationen: Cyann Ménard, Sjoerd van Baal, Henrik Jørgensen, Ole Friis Larsen