Gedser Fuglestation Blog
Her på Gedser Fuglestations blog bringes korte nyheder i dagbogsformat om hændelser på fuglestationen.
Mange til EuroBirdWatch i solskin
EuroBirdWatch med åbent hus på Gedser Fuglestation og fokus på trækfugle. Vi viste ringmærkning og træktælling for 75-80 gæster. Her sidder Alba i fuglestationens have og sætter ringe på fugle, mens folk oplever, hvordan det foregår. Foto: Hans Lind/GFU
Ringmærkningen: Vejret bød på vindstille og solrigt vejr med tåge efter en stjerneklar nat og vi havde derfor en god ide om, at vi ville få travlt i dag. Da vi åbnede net kunne vi allerede høre mange Rødhalse (European Robin), Jernspurve (Dunnock) og Sangdrosler (Song Thrush) og vi var alle klar over, at vi ville få meget travlt og tog derfor kasserne frem.
Allerede i havenettene på første runde var der fyldt med fugle, primært Rødhalse og jeg indså, at vi var nødt til at tilkalde hjælp, så jeg ringede til Hans og Mads og kaldte Hannah ind fra Odden, imens Marek, Alba og jeg tog de mange fugle ud af nettene. Lige som vi alle mødtes i midten af haven, havde Mads også taget Kenneth og Janus med til at hjælpe med de mange fugle, og det var meget godt – kasserne var fulde og poserne var ved at slippe op. Jeg satte Mads og Hans til at pille fugle ud af nettene, Hannah og Janus til at tømme og lukke nogle af havens net midlertidigt, jeg lavede en tredje station med en ringserie til Rødhalsene, som Kenneth kunne ringmærke ved og alt imens ringmærkede Marek, Alba og jeg det bedste vi havde lært. Da klokken blev 8.30, hvor Hannah, Mads, Hans og Janus var kommet ind og ud med fugle, var det tyndet en del ud i fuglene det så vi kunne få mere ro på og åbne de lukkede net igen. Det var meget godt, for Åbent Hus startede klokken 9.00 og Alba skulle formidle fugle for de mange besøgende.

En af dagens mange Rødhalse. Foto: Freya G. Mørup-Petersen
I løbet af Åbent Hus gik Hannah, Marek og jeg stadig runder mere eller mindre konstant, for selvom der ikke var lige så fyldt som om morgenen, var der stadig mange fugle i haven og vi fangede hele tiden nye Rødhalse. Vi bragte lidt fugle til Alba, som gjorde et fantastisk arbejde med at formidle, ringmærke og fremvise fugle til gæsternes store glæde. Vi forsatte med at ringmærke hele eftermiddagen, hvor vi blandt andet fik en behagelig overraskelse i form af en flok Halemejser (Long-Tailed Tit) som røg i et net.

Halemejse 1k+. Foto: Freya G. Mørup-Petersen
Halemejser er manges favoritfugl i hånden, da de er meget bedårende at se på og for os var det ingen undtagelse. De følges i familieflokke på denne årstid og langt ind i vinteren, så det er bedst at slippe dem samlet. Det gjorde vi også og kunne se dem flyve ind i samme krat, hvor de kaldte på hinanden.

Fire glade ringmærkere og ti Halemejser. Foto: Freya G. Mørup-Petersen
Da vi endelig lukkede ved 17-tiden, var vi godt trætte og der ventede en ordentlig bunke dataindtastning og datatjek, som vi ordnede i løbet af aftenen. Vi nåede op på 374 ringmærkninger, hvor 270 af dem var Rødhalse, så man må sige, at vi fik noget ud af dagen.
Dagens fangster og genfangster:

Trækket på Odden: En lørdag præget af, at vi havde åbent hus i både fuglestationens have og ude på Odden som vores bidrag til EuroBirdWatch-dagen med fokus på trækfugle over hele Europa. Lige ved siden af observationsposten serverede vi kaffe, te, saft og kage, og Per Xander to sig af 20-23 gæster, som kom for at se, hvordan vi arbejder med at overvåge trækket og for selv at opleve lidt af det. Flere spurgte om den Amerikanske Sortand (Melanitta americana), som et stykke tid har ligget på havet tæt på stranden, og heldigvis kunne vi forholdsvis let udpege den let genkendelige fugl med den store orange knop på næbbet.
I havtrækket var det Ederfuglene (Somateria mollissima), der dominerede med næsten 2.500 af dagens lidt under 4.000 fugle på træk. Langt de fleste var stadig sort-hvide hanner, som tog sig godt ud mod såvel det rolige blågrønne hav som den blå himmel. Desuden var der en del flokke af Pibeænder (Mareca penelope), Knarænder (Anas crecca) og andre svømmeænder. Krydderierne var tre flyvende ’pingviner’ i form af Alke (Alca torda), lidt Dværgmåger (Hydrocoloeus minutus), en Sortstrubet Lom (Gavia arctica) og to Rødstrubede Lommer (Gavia stellata), som så småt ser ud til at have indledt deres sene og lange efterårstræk. Kollegerne på Põõsaspea neem i Estland talte lørdag 706 af de rødstrubede med kurs mod Gedser Odde ud af Østersøen.
Traner i en af dagens flokke på udtræk. Vi er langt under normalen i standardtiden, så det var et smukt syn. Foto: Ole Friis Larsen/GFU
Fra land var der først og fremmest nogle flokke af Traner (Grus grus) at tælle og nyde for deres støjende og elegante træk ud over havet. 151 er det største antal i standardtiden i dette efterår, og det er langt under gennemsnittet for tidspunktet. Sidste år anslog vores tyske kolleger, at omkring 10 procent af den europæiske bestand døde af fugleinfluenza på efterårstrækket. Derfor var dagens flokke er smukt og velkomment syn. Forhåbentlig kommer der flere i det næste par uger, som normalt er højdepunktet for Tranernes træk ud af Danmark. Det hører med i billedet, at stadig flere Traner ser ud til at overvintre i vores del af Europa.
Musvågerne (Buteo buteo) har afløst Hvepsevågerne (Pernis apivorus) i trafikken mod syd. En af lørdagens Musvåger var denne temmelig mørke variant. De mørke øjne og den markante sorte bagkant på vingerne samt et bredt mørkt bånd yderst på halen viser, at det var en adult/voksen fugl. Den kommer formentlig fra Sverige eller et andet sted så langt mod nord, at ynglefuglene er nødt til at trække sydover om vinteren. Foto: Ole Friis Larsen/GFU
Desuden var der lidt rovfugletræk, hvor især fire Røde Glenter, to unge og to adulte/voksne, i samlet flok kom flot forbi observationsposten i smukt solskin.
Blandt gæsterne var der både en del danske og tyske turister på Odden. Vi tror, de fik en god oplevelse.
Fugle registreret i standardtiden: 3.920 . Arter: 43. Tællingen startet 06:47, sluttet klokken 11:47.
Se alle dagens observationer på Gedser Odde i DOFbasen.
Personalefrokost i haven efter EuroBirdWatch. Foto: Ole Friis Larsen/GFU
På stationen: Hannah Schmidt, Alba M. Holmberg, Freya Mørup-Petersen, Ole Friis Larsen, Marek Ebert, Bo Kayser, Anne Marie Reith, Janus Ethelberg, Kenneth Rude, Mads Elley, Hans Lind, Per Xander, Esther Dalby Andersen, Vibeke Holst Jensen, Bente Hartwich, Ole Skytte og Anni Rose.

