Her på Gedser Fuglestations blog bringes korte nyheder i dagbogsformat om hændelser på fuglestationen.

Se indlæg fra år: 2026 (238)2025 (313)2024 (311)2023 (292)2022 (265)2021 (271)2020 (268)2019 (239)2018 (214)2017 (236)2016 (169)(se alle)

Hvad sker der med Ederfuglene?

lørdag 10. oktober 2026
af Freya & Ole Friis Larsen

Ringmærkningen: Med kraftig vind fra vest igen i dag, måtte vi endnu en gang udlade at åbne en del net, men vi kunne dog åbne nok til at køre en standard. Dog måtte vi konstatere at med den vind og mangel på gårsdagens store mængder af finker over stationshaven, ville vi ikke have travlt i dag. Ved netåbning blev vi dog mødt af en smuk, men noget skummel oktoberhimmel.

20261010 075016

Tunge skyer og sol over Odden. Foto: Freya G. Mørup-Petersen

Lige inden standardtidens slutning, så jeg igen en Nøddekrige (Nutcracker) flyve rundt i haven og besluttede mig for at lade nettene stå åbne efter standard i håb om at fange en. Og kort efter standardtidens slut, opdagede jeg foran huset ikke en, ikke to, men hele tre Nøddekriger! Nu fik jeg blod på tanden og åbnede det ene hejsenet, da de hoppede rundt i krattet omkring det. Og Nøddekrigerne røg i nettene tre gange inden for kort tid mens vi kiggede på det, men på grund af den kraftige vind i nettet, røg de ud igen, lige som vi begyndte at sænke hejsenettet. Det var noget smertefuldt, for Nøddekrigen er en af mine drømmearter i hånden og vi var så tæt på at få den. Efter at hoppe lidt rundt i træerne i nogle minutter forsvandt de igen op mod fyret, men vi kunne stadig høre dem lidt i haven. Jeg måtte dog give op og lukkede klokken 15, da der kom regn. I morgen er endnu en dag med vind og rusk og da det er min sidste dag på fuglestationen i denne omgang, bliver Nøddekrigen nok en oplevelse, jeg må være foruden. Jeg håber dog, at mindst en af de tre Nøddekriger bliver fanget på fuglestationen i løbet af sæsonen.

 Dagens fangster og genfangster:

Skærmbillede_2026-10-10_164028.png

GFU_okt_10_4174.JPGTæt på nettet, men ikke tæt nok til at blive fanget. Den ene af dagens tre Tyndnæbbede Nøddekriger (Nucifraga caryocatactes macrorhynchus) i fuglestationens have. Bemærk det tynde og kileformede næb. Foto: Ole Friis Larsen/GFU

Trækket på Odden: Et noget mindre træk af småfugle end dagen før, men interessant med 14 Tårnfalke (Falco tinnunculus) ud over havet, ligesom 62 Spurvehøge (Accipiter nisus) var fint for dette efterår.

GFU_okt_10_4172.JPGUng Spurvehøg (med gule øjne) på vej ud over skrænten ved Gedser Odde. De fleste af dem var ikke bange for kombinationen af hård vind og brusende bølger. Foto: Ole Friis Larsen/GFU

Over havet var 643 Ederfugle (Somateria mollissima) morgenens mest talrige art, men det bidrog ikke meget til, at det indtil nu tegner til en bundrekord for for arten.

En kvinde, som var ude på Odden for at se på ederfugletræk fredag morgen spurgte, om de allerede var væk, eller de først kom senere. Lad os håbe på det sidste.

Et tjek i DOFbasen viser, at vi i de seneste år har set markant færre Ederfugle på efterårstræk ved Gedser Odde end tidligere. I 2018, det andet år med standardiserede tællinger for Gedser Fuglestation, havde vi i standardtiden i august, september og indtil 10. oktober registreret lidt over 97.500 Ederfugle på træk. Året efter blev der til og med 10. oktober 2019 talt 109.000 Ederfugle. Tilbagegangen er tydelig med cirka 41.000 Ederfugle indtil 10. oktober i både 2024 og 2025. I dette efterår forekommer det så, at der er sket endnu et ryk nedad med bare 29.500 indtil nu. Vi mangler med andre ord 11.000 Ederfugle alene i forhold til 2024 og 2025.

Vi kan kun krydse fingre for, at et mildt efterår for Ederfuglene til at blive, hvor de er, og de manglende fugle kommer senere, men der kan også være en anden mulighed.

Vi har i årevis set betydeligt færre brune fugle (hunner og årets unger) i trækket end voksne/adulte hanner. Hvis der virkelig er færre hunner og unger år efter år, og de ikke bare flyver et andet sted hen, betyder det også, at der kommer færre nye hanner, end der dør gamle hanner, og det er måske det, vi nu ser slå igennem i antallet af Ederfugle på træk. Det vil vi måske kunne se nu og i de kommende år, hvis faldet i antallet af trækfugle især sker blandt de voksne hanner.

Det er for tidligt at undersøge i tallene nu, fordi hunnerne og deres unger normalt kommer senere i trækket, men det vil måske kunne ses, når hele efterårets tællinger er overstået 20. december. I denne lørdags træk var der i øvrigt 17,9 procent brune Ederfugle.

Morgenens træk foregik i hård vind fra vestsydvest, som endda tog til fra 10,3 til 12,9 meter i sekundet, og det var interessant at se, hvilke arter der uden tøven fløj ud over havet fra land, og hvilke der ikke gjorde. De højnordiske Fjeldvåger (Buteo lagopus) plejer at forekomme mere hårdføre end de lidt mere sydlige almindelige Musvåger (Buteo buteo), men denne morgen havde vi tre adulte/voksne hun Fjeldvåger til at fouragere i området uden at vise tegn på lyst til at trække videre, mens tre Musvåger uden videre fløj ud over kystskrænten og fortsatte mod Tyskland.

GFU_okt_10_4170.JPGEfter standardtiden trak en flok på 72 Traner ud over havet ved fuglestationen. Med i flokken var en Tajgasædgås. Den er næsten på størrelse med en Grågås (Anser anser), men ser mørkere og slankere ud. Foto: Ole Friis Larsen/GFU

GFU_okt_10_4173.JPG

En af dagens to store flokke af Traner (Grus grus) kom efter standardtiden. Det var sjovt at se en Tajgasædgås (Anser fabalis) i flokken. Den er formentlig kommet med fra Sverige ved en fejl. Milde vintre får den art til at overvintre længere mod nord, og mange bliver i Sydsverige. Tajgasædgæssene er ikke sjældne i Danmark, men vi ser dem ikke i samme omfang, som vi gjorde tidligere. I stedet er det mest de mere nordøstlige Tundrasædgæs (Anser serrirostris), der forekommer i den sydlige del af landet om vinteren; de er nemlig også rykket nordpå fra deres traditionelle overvintringsområder i Nordtyskland.

Fugle registreret i standardtiden: 3.773 . Arter: 35. Tællingen startet 07:00, sluttet klokken 12:00.

Se alle dagens observationer på Gedser Odde i DOFbasen.

På stationen: Alba M. Holmberg, Freya Mørup-Petersen, Ole Friis Larsen, Marek Ebert